Opublikowano Dodaj komentarz

Jak zabezpieczyć się przed utratą danych?

profesjonalne odzyskiwanie danych z dysku

Zapewne każdy z nas przeżył już swój prywatny koszmar, w którym to utracił cenne pliki. Coraz więcej osób zapomina o tym, że nawet najbardziej nowoczesne urządzenia, wykonane za pomocą najnowszych technologii, też mogą się zepsuć i nie da się przed tym w żaden sposób ustrzec. Dlatego tak ważne jest, by robić kopie zapasowe. Tylko one są w stanie dać nam gwarancję na to, że nawet po utracie głównego nośnika, nadal będziemy posiadać nasze cenne dane pod postacią różnorodnych plików i zdjęć. Miejmy na uwadze również to, że nawet profesjonalne odzyskiwanie danych nie zawsze kończy się sukcesem. Aby nasza kopia zapasowa, którą wykonamy, była bezpieczna, nie może być ona w żaden sposób połączona z głównym dyskiem, z którego korzystamy. Poniżej przedstawiamy dwa popularne miejsca, na których często umieszczamy takie kopie zapasowe.

Dysk zewnętrzny

Ten nośnik ma jednocześnie dużo zalet, jak i niestety wad, które zawsze trzeba brać pod uwagę. Dysk zewnętrzny jest bardzo popularnym sposobem na przechowywanie ważnych dla nas plików. Jest całkowicie odseparowany od dysku głównego, przez co nie dosięgnie go ewentualna awaria. Jest też bardzo mobilny. Bez problemu możemy go przenosić i podłączać do wielu urządzeń, co daje nam dużą swobodę. W dzisiejszych czasach w większości sklepów możemy nabyć różnorodne dyski zewnętrzne o zadowalającej nas pojemności pamięci, co z pewnością spodoba się wielu osobom. Rozmiary takiego dysku również są niewielkie, więc bez problemu można go wszędzie zabierać. Jak jednak zostało wspomniane wcześniej, dysk zewnętrzny to również minusy, o których musimy pamiętać. Największą jego wadą jest nieprzewidywalna żywotność. Przez kilka lat może on działać bez zarzutów, jednak jednego felernego dnia możemy go po prostu już nie uruchomić. Bardzo ciężko jest ustalić ten moment. Również należy pamiętać o tym, że jest to delikatne urządzenie, z którym trzeba obchodzić się z należytą ostrożnością. Przypadkowe upuszczenie go na ziemię nie zwiastuje niczego dobrego. Lepiej jednak jest zapisać na nim kopię zapasową, niż nie zrobić tego w ogóle. Wizja szukania firmy, która ma w swoich usługach profesjonalne odzyskiwanie danych, nie jest zbyt optymistyczna.

Chmura

Jest to ostatnimi czasu bardzo popularna forma przechowywania swoich danych. Tak samo jak w przypadku dysku zewnętrznego, posiada ona sporo zalet, jak i wad. Zacznijmy tym razem od tych drugich. Aby zapisać coś w chmurze, musimy zawsze mieć dostęp do internetu, który często jest względem nas złośliwy. Jeżeli zdarzy się, że będziemy potrzebować danych plików, a nie będziemy mogli ich pobrać, to na nic zda nam się ich zapisywanie. Inną kwestią jest miejsce, na którym zapisujemy nasze kopie. Należy pamiętać, że nie są one tak bardzo bezpieczne, jak pliki zapisane na dysku zewnętrznym. Jeżeli nasza chmura nie będzie odpowiednio szyfrowana, ktoś może się na nią wkraść. Trzeba jednak i dostrzegać pozytywy. Danymi z chmury bez problemu możemy dzielić się z innymi osobami oraz, o ile mamy dostęp do internetu, możemy z niej korzystać gdzie i kiedy tylko chcemy, co również jest bardzo dużą zaletą. Dane z chmury możemy również pobierać na różne urządzenia, co nie zawsze jest możliwe w przypadku dysku przenośnego.

Powyżej podaliśmy dwa najbardziej popularne miejsca, na których coraz więcej osób postanawia umieścić swoje kopie zapasowe. To, jaki sposób sami wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas samych i tego, czego tak naprawdę chcemy i wymagamy. Możemy również zapisać kopię naszych danych na dwóch nośnikach jednocześnie, co również nie jest złym rozwiązaniem. Dzięki temu nie będziemy musieli myśleć o takich kwestiach jak profesjonalne odzyskiwanie danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *